8-656-23344 eprekyba@bauen.lt

Specialisto patarimai

Pamatų tipai

Pamatų tipai

Kokius pamatus rinktis paprastai lemia gruntas, o sprendimą, kuris pamatų tipas yra tinkamiausias statomam namui, priima projektuotojas, svarbu, kad ir pats savininkas išmanytų pagrindinius pamatų tipų pliusus bei minusus. Pamatai būna trijų tipų: gręžtiniai, plokštuminiai arba juostiniai. Juostiniai pamatai dar yra skirstomi į monolitinius ir surenkamuosius. Aptarsime šių pamatų tipų pagrindinius privalumus bei trūkumus.


Gręžtiniai pamatai


Gręžtiniai pamatai – populiarus pasirinkimas, kai projekte nėra numatytas rūsys. Šie pamatai dažnai yra pasirenkami tada, kai yra statomi lengvesni namai. Juos rekomenduojama rinktis tuo atveju, jei gruntas yra iš molio, nėra labai vandeningas ar smėlėtas. Jeigu gruntas – smėlis ar priesmėlis, šie pamatai nėra tinkami. Statant individualų namų gręžtiniai pamatai yra įrengiami taip: grunte išgręžiamos ertmės į kurias dedami armatūros karkasai, kurie užpilami betonu.


Privalumai: šie pamatai yra greitai įrengiami. Jų įrengimas yra pigesnis už juostinių bei plokštuminių pamatų įrengimą. Taip pat, kartais pasitaiko atvejų, kad tai yra vienintelis pamatų tipas, leidžiantis konkrečiame sklype įsirengti namą.


Trūkumai: pasirinkus šiuos pamatus nebus galimybės įsirengti rūsio; darbams prireiks specialios sunkiasvorės technikos; reikia papildomai šiltinti jungtis tarp polių ir rostverko.


Plokštuminiai pamatai


Plokštuminiai pamatai yra populiarus pasirinkimas statant energetiškai efektyvius namus. Kaip ir pasirinkus gręžtinius pamatus, taip ir šiuos, namo projekte nėra vietos rūsiui. Ar sklype galima įrengti plokštuminius pamatus priklauso nuo grunto ir namo statybinių medžiagų pasirinkimo (namas netūrėtų būti labai sunkus). Plokštuminiai pamatai puikiai tinka smėliui bei silpniems gruntams. Taip pat juos tinka įrengti ir esant moliui.


Šie pamatai yra įrengiami tokiu būdu: pirmiausia paruošiamas sluoksnis ant kurio bus įrengiami pamatai (sluoksnis dirbtinai yra sutankinamas). Tada yra klojamas neaustinės geotekstilės paklotas ir pradedamas dėlioti polistirolo sluoksnis aplink namo perimetrą. Tuomet per visą pamato plotį tiesiama polietileno plėvė ir dedami tolesni polistirolo sluoksniai. Galiausiai sudedamas armatūrinis tinklas ir išvedžiojamos reikalingos komunikacijos. Įsitikinus, kad viskas veikia, ant konstrukcijos pilamas betonas.


Privalumai: plokštuminiai pamatai pasižymi itin gera šilumine varža; nėra šalčio tiltų; pamatus galima montuoti ant silpno grunto; labai tvirti; greitai įrengiami.


Trūkumai: reiklumas gruntui bei namo statybinėms medžiagoms; reikia drenažo; kaina aukštesnė už kitų tipų pamatų kainas.


Juostiniai pamatai


Juostiniai pamatai yra reikalingi tiems namams, kurių projekte yra numatytas rūsys. Šį pamatų tipą tinka įrengti ant molio, o jei gruntas smėlis arba priesmėlis – tokius pamatus reikia sutvirtinti (būtina išbetonuoti gelžbetoninę papėdę). Juostiniai pamatai gali būti monolitiniai, kai pirmiausia yra iškasama tranšėja ar duobė, tuomet palei perimetrą ir būsimų pertvarų vietose sumontuojami klojiniai, kurie yra suarmuojami, arba gali būti surenkamieji, kurie yra surenkami iš specialių tuščiavidurių blokelių (įrengiant juostinius surenkamuosius pamatus taip pat yra iškasama pamatų duobė).


Privalumai: ekonomiškumas; galimybė įsirengti rūsį; ne itin sudėtingas įrengimas.


Trūkumai: reikia specialios sunkiasvorės technikos.